Naše chovné stádo

21.09.2018

Chov Bergschafek (BG)

Ovečky tohoto plemene jsou velmi líbivé a charakterově předčí všechny ostatní plemena, ale je jich v Čechách hrozně málo. Pár menších chovatelů má nějaké kříženky, pak tu je jeden velký chovatel se zjištěnou nemocí Maedi Visna. A kde nic tu nic, v Železných horách v malém ranči se zrodila myšlenka, chov Bergschaf rozšířit. Asi jsme netušili, na jak trnitou cestu se vydáváme, to přiznáváme :)

Jako první jsme koupili čtyři ovečky (Elišku, Amálku, Vendulku a Terezku) od Vysokého Mýta, bohužel původní majitel neměl v pořádku všechny ,,papíry" a k ovečkám nelze dohledat původ. Splňují standard plemene, ale jsou bez průkazu o původu, přiznáno je 75% BG krve.

Nejdříve jsme je připouštěli beranem Zwartbles Záboj a odchovávali tak kříženky těchto kombinovaných plemen. Jehňata mají často velmi pěkné zbarvení (strakáči) a nesou si ty nejlepší vlastnosti z obou plemen - charakter, silné tělo a hodně mléka. A tak se naše první jehňata vydala na cestu do světa - část jich dojí mléko, část je používána na tréning v zahánění...


Cílem bylo vychovat čisté bergschafky, podařilo se nám zapůjčit si na skok berana BEK 17. A náš chov jsme postupně rozšířili o šest 83% bahnice a tři beránky. Nechali jsme si Valentýnku, Václavku a Amandu. Náš chov máme vedený v kontrole užitkovosti, ale bergschafky s POP zatím produkovat nemůžeme. Abychom mohli náš chov posunout zase o krok dál, rozhodli jsme se dovést ovečky a chovné berany plemene Bergschaf ze zahraničí. Cesta to bude trnitá, ale snad se zadaří.

Ocenění našich holek

III. nejlepší kolekce ovcí Bohdalov 2016

III. nejlepší kolekce ovcí Bohdalov 2014