Ranch JESI

O Ranchi Jesi

Vítáme Vás na stránkách rodinného ranče, který se nachází v krásné oblasti chráněné krajinné oblasti Železné hory.

Ranč byl založen v roce 2009, koupí starého a zpustlého statku. Byl to poněkud bláznivý nápad, protože nemovitost byla ve velmi žalostném stavu a i okolí připomínalo spíše zámek z pohádky Šípková Růženka. Ač naše první obhlídka skončila rezolutním "tohle teda v žádném případě NE", zasáhl osud a naše náhodná návštěva okolí v době krásného babího léta. Místo, prostředí a okolní příroda CHKO Železných hor nakonec rozhodly a my se stali majiteli několika rozpadlých budov s přilehlými trnitými pozemky. Rádi bychom navázali na tradici, kterou náš statek měl již v 19.století a opět mu vrátili jeho tehdejší slávu.

Na těchto stránkách se dozvíte něco o nás, o našich zvířatech, o našich aktivitách a o tom, jak tu žijeme a co plánujeme. Budeme moc rádi, když se v jednotlivých článcích dozvíte i něco nového nebo zde třeba najdete odpovědi na otázky, které aktuálně řešíte, ať se týkají chovu zvířat nebo třeba rekonstrukce domu. Za tu řadu let jsme získali mnoho zkušeností, které touto formou předáváme dál.

Ranch Jesi se zaměřuje na chov ovcí a chov a ustájení koní.

Pro koně jsou postupně rekonstruovány dvě stáje, dohromady 7 boxů. V našem areálu zatím najdete světlou a vzdušnou stáj, venkovní travnatou jízdárnu o velikosti 24 m x 46 m (jeden z výběhů), budujeme pískovou kruhovku o průměru 18 m, šatnu a sociální zázemí pro jezdce. Nabízíme přátelskou atmosféru malého rodinného ranche, kde zvířata jsou na prvním místě (více informací najdete v sekci koně).

Ovce bydlí v samostatné budově - původně porodna prasat a nyní ovčín. Chováme plemenné ovce Zwartbles a Bergschaf a pár neplemenných kříženek.

Ovce jsou chované celoročně na pastvinách, v zimních měsících samozřemě přikrmované.

Přirozený způsob chovu našich ovcí je zárukou, že chovaná zvířata jsou v maximální fyzické kondici a pohodě. Ovečky jsou navíc zvyklé na lidi a přímé ošetřování.

Bez problémů se tedy aklimatizují u nových majitelů a jejich péče je mnohem snažší (více informací najdete v sekci ovce). A nutno také dodat, že každá má své jméno.:-)