O plemeni Zwartbles (ZW)

19.09.2018

Polojemnovlnné, polorané plemeno velkého tělesného rámce, kombinovaného užitkového typu s dobrou mléčností a masnou užitkovostí. Plemeno bylo vyšlechtěno v Nizozemsku v provincii Drenthe z místního plemene schoonebeeker za přispění plemene texel a ovce fríské. Do ČR byly první kusy dovezeny v polovině 90. let minulého století.Název "Zwartbles" znamená "černý s lysinkou" a od toho se odvíjí i základní znaky - zbarvení polouzavřeného rouna tmavě hnědé, vlna smíšená, sortiment BC-CD (27-35 µm), hlava a nohy černé bez obrůstu vlnou. Plemenným znakem je široká bílá lysina na hlavě a požaduje se i bílé zbarvení na spěnkách zadních končetin a konci ocasu. Hřbet rovný, široký, hruď dlouhá a hluboká. Končetiny delší s pravidelným postojem a pevnými spěnkovými klouby.

Základní Bahnice mají dobré mateřské vlastnosti a snadné porody. Obě pohlaví jsou bezrohá a klidného temperamentu. Jehnice jsou rané a lze je zapouštět v 9-10 měsících o hmotnosti 45 kg. S ohledem na nízký výskyt tuku v jatečném těle je možno jehňata vykrmovat do hmotnosti až 40 kg. Jatečnou kvalitu jehňat ve výkrmu je možno zlepšit užitkovým křížením s masnými plemeny. Ovcím vyhovuje jak oplůtkový, tak i jiné způsoby pastvy. Živá hmotnost bahnic v dospělosti 60-70 kg, beranů 90-110 kg.

Plemeno Zwartbles se rychle zatřídilo z původně hobby plemene mezi užitková plemena a dosahovanými výsledky se řadí mezi ta nejlepší. Je to dáno nejen schopnostmi zvířat, ale samozřejmě i kvalitou chovatelů.:-) Lze tedy říci, že dobří chovatelé si volí do chovu plemeno ovcí Zwartbles.